Експлодираше уште една ракета на Маск: Слетувањето беше успешно, но...

Точка

04/03/2021

08:40

2.361

Големина на фонт

а а а

Прототип ракета на американската вселенска компанија "SpaceX" успешно слета после пробниот лет во американската сојузна држава Тексас, но леталото набрзо по слетувањето го зафати пожар и експлодираше.

Како што пренесува "BBC", прототип на ракета на американската вселенска компанија "SpaceX" успешно успеа да се приземји, за разлика од претходните проекти "SN8" и "SN9", меѓутоа брзо по слетувањето голем пожар го зафати леталото, па после осум минути следуваше експлозија.

"Starship SN10", како и "SN8" и "SN9" пред него, се прототипи на ракета кои ги разви приватната вселенска компанија на Илон Маск со цел да се овозможи превоз на луѓе и товар на идните мисии на Месечината и Марс.
Спонзорирани линкови

Маркетинг