Volkswagen го најави новиот Golf R

Точка

30/10/2020

20:03

2.909

Големина на фонт

а а а

Volkswagen со новата тизер фотографија потсети дека на 4-ти ноември и официјално ќе го претстави новиот Golf R.

Како што беше претходно најавено, под хаубата на новиот Golf R ќе се најде 2.0 четирицилиндарскиот турбо-бензинец кој се наоѓа во новиот Golf GTI, но во R верзијата ќе испорачува 328 коњски сили.

Во пакетот ќе се најде и погон на четири тркала, поголеми алуминиумски фелни, аеродинамични елементи на каросеријата, спортски издувен систем, помоќен систем за сопирање, како и спортски седишта и волан.

Неодамна, познатиот возач Танер Фауст објави видео на Твитер на кое потврди дека новиот Golf R ќе пристигне на 4-ти ноември.Спонзорирани линкови

Маркетинг