Сергеј Трифуновиќ со раскрвавена глава на протестот во Белград

Точка

08/07/2020

20:24

3.408

Големина на фонт

а а а

Група луѓе собрани на протестот во Белград го нападнаа актерот Сергеј Трифуновиќ, лидер на Движењето на слободни граѓани.

Нападот се случил во близина на Собранието, а на социјалните мрежи се појавија снимки од бркотницата и повредениот Трифуновиќ.

Како што пренесуваат репортерите од местото на настанот, се забележало брзо движење во толпата, а според очевидци група луѓе со ремени го бркалке Трифуновиќ, бркајќи го од протестот пред Собранието.

Едно од видеата објавено на „Твитер“ го покажува Трифуновиќ како бега и во главата добива удар со фотоапарат.

Се појавија и снимки од повредениот Трифуновиќ, со раскрвавена глава.

Според медиумите, биле протерани и други членови на Движењето на слободни граѓани, а поединци истурале пиво на нив.


Трифуновиќ наскоро по инцидентот објави фотографија на Инстаграм со порака:

„Левијатан и поданици на службите. Ништо страшно, храбри како и секогаш кога има многу од нив. Жив, здрав, сè е во ред“.


Александар Радовановиќ, член на Извршниот одбор на Движењето на слободни граѓани, рече дека бил нападнат од „фашистички г***a“.

„Дојдовме на протестот и Сергеј отиде во првите редови да пренесува во живо. Потоа, група на фашистички г***а го нападнаа“, рече Радовановиќ.
Спонзорирани линкови

Маркетинг