Новинарките кои известуваа од улиците на Белград станаа хит на социјалните мрежи

Макфакс

08/07/2020

14:11

7.376

Големина на фонт

а а а

Репортерките на Н1 ТВ Јелена Зориќ, Татјана Алексиќ и Жаклина Таталовиќ синоќа известуваа со часови во речиси невозможни услови од улиците на Белград.

Околу нив летаа солзавец, шишиња и камења, а во еден момент ТВ-екипата избегна автомобил што се залета со голема брзина кон нив и кон демонстрантите. Полицијата во еден момент се обидела да го спречи снимањето кога тепаат демонстранти, но тие заедно со снимателите Вук Мијаровиќ, Александра Цврковиќ и Вук Дапчевиќ продолжиле да ја вршат својата работа.

Фотографија на Јелена Зориќ која со солзи во очите известува од местото на настанот ги преплави социјалните мрежи, а многумина ја прогласија за дефиниција за вистинско новинарство.

„Јелена Зориќ од Н1, многу убедлива и храбра. Сето најдобро во смисла на новинарството, таа го извлече вечерва!“, Е само еден од коментарите.

Таа откри за порталот Нова.рс како изгледаше сето тоа од нејзина перспектива.

„Сè уште имам главоболка од солзавецот, но можам да кажам дека единствено што сакав и се надевам дека успеав, беше да известувам професионално, објективно и непристрасно“, вели Јелена Зориќ.

Таа вели дека не се исплашила дури ни кога работите излегле од контрола.

„Кога ќе ја изберете таа професија, не размислувате многу за стравот, ниту снимателот не размислува за страв“, вели Јелена. „Она што луѓето забораваат е дека новинарот е шеф на тимот, но во вакви ситуации снимателот е сè. Дури и да не кажав ништо, сликата зборуваше за себе. Минатата вечер ми беше чест да работам со Александар Цврковиќ и се обидов да го испратам достоинствено “, истакнува новинарката.

Протестите беа предизвикани од вчерашната најава на српскиот претседател Александар Вучиќ за воведување полициски час поради влошената епидемиолошка состојба и, како што кажа еден демонстрант, општо незадоволство од состојбата во таа земја.Спонзорирани линкови

Маркетинг