"Volkswagen" се извини поради расистичката реклама

Точка

20/05/2020

18:42

2.262

Големина на фонт

а а а

Германскиот произведувач на автомобили морал да се извини поради рекламата која е оценета како расистичка и невкусна.

Кога станува збор за расизмот, а посебно кога станува збор за "Volkswagen", тогаш мора да се биде внимателен. 

Германскиот произведувач на автомобили, кој често е прозиван поради поданството кон Адолф Хитлер, морал да се извинува поради рекламата која е оценета како расистичка и целосно да ја повлече.

Не е баш јасно што "Volkswagen" сакал да направи со оваа реклама за "Golf". Имено, се гледа рака на бел маж, како турка црнец, а за се да биде уште попровокативно, се се случува пред кафуле со име "Мал колонијалист".

##https://twitter.com/haderless/status/1263053570015997952?s=20##

Секако, рекламата веднаш наишла на осуда на социјалните мрежи.

"Volskwagen" се извинил поради рекламата.

"Го разбираме бесот. Без дилема, рекламата е непримерна. Ќе разгледаме како сето ова се случило и ќе има одговорни", било наведено во соопштението од управата на автомобилскиот гигант.
Спонзорирани линкови

Маркетинг