Готово е - легендарниот играч на Манчестер Јунајтед го објави крајот на својата кариера

Точка

20/09/2019

15:50

2.050

Големина на фонт

а а а

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед го изненади фудбалскиот свет. По едногодишна пауза од фудбалот, популарниот бугарски напаѓач Димитар Бербатов одлучил да ги остави копачките и да стави крај на својата фудбалска кариера.

Тој се огласил на социјалната мрежа и соопштил дека решил да стави точка на блескавата фудбалска кариера, но и дека без дилема ќе остане да работи нешто поврзано со фудбалот.

Димитар својата фудбалска кариера ја започна на 21 година во ЦСКА од Софија кој со помош на головите успеа да стигне до Баерн Леверкузен. Во текот на играњето на Бундеслигата го покажал својот талент кој го поседува, па по пет сезони во 2006-та година се “пресели“ во Премиер лигата и потпиша договор со Тотенхем.

Од клубот на Тотенхем тогаш платиле 16.000.000 евра за Бербатов и поради тој трансфер, тогашната ѕвезда со тоа негово издигнување во тој период стана еден од најскапо платените бугарски фудбалери на сите времиња.

View this post on Instagram

On this special day today, / if you don't know why, check the story 😁/ i decide to share this with you, which i was preparing to post a while ago, but didn't... I don't know why... I know some of you already thought that i retired, and now maybe you are like WTF Berbs we know that you don't play, but i did try to find something last year.. Didn't happened 😂🤦🏻‍♂ So, someone told me i need to say something, and seeing that people where asking me, especially back home, i need to give a farewell message! So, here it is! My last game was more then one year ago, so i think its the right time now to stop and its long overdue! Although when i think about it, its never The End, because i will stay in the game in one way or another, the time has come to say that after almost 20 years playing football i am stoping with my proffesional ACTIVE football career! I will miss it! I will fucking miss it! Everything! The games, trainings, the goals, preparations, the presure, my teammates... the roar of the fans when i scored another banger 😂😎 I was blessed and work hard to have the oportunity to play with one of the best ever and against some of the best ever! And coming from small country this makes it even more special for me! I had my highs and of course some lows in my career, won my fair share of trophies, score some goals along the way as well! I played the way i wanna play, and i scored the goals i wanted to score! Thank you to all the people who helped me develope, and became the player i always wanted to be! Thank you to all my former teams my teammates and my coaches and staff! It was a pleasure! I know at times i was not easy to work with, but i always gave my everything for the teams i played for! I hope you all have enjoyed my game, and everything i gave to entertain you on the pitch! 👊🏻 Damn it, i will miss all of this, peopleee, because i love football so much... But i am sure you will miss me as well 😁 Thank you! 🙏🏻 DB9

A post shared by Dimitar Berbatov (@berbo9) on

Во текот на двегодишното играње за Вест Хем, одигра 102 натпревари и постигна 46 голови, а потоа се случил пресврт и пристигнал повик од легендарниот Сер Алекс Фергусон па Бугаринот потпиша за Манчестер Јунајтед за неверојатни 38.000.000 евра.

И тука влезе меѓу легендите на Црвените ѓаволи. За Јунајтед тој одигра 149 натпревари и постигна 56 голови, влезе во кругот на “бесмртните“. Потоа ги бранеше боите на Фулам, Монако и ПАОК, но со значително помал успех отколку во дресот на Манчестер. Последниот клуб за кој играше беше Керал Бластерс од Индија. За репрезентацијата на Бугарија одигра 78 натпревари и даде 48 голови.

Во текот на последниве 12 месеци, Бербатов се обидел да најде нова средина, меѓутоа не се снашол добро во тоа па затоа одлучил да се збогува со активното играње.

Што се однесува до трофеите тој има две титули од Премиер лигата, два Лига купови, Светско првенство за клубови како и Куп на Бугарија на стартот на неговата кариера во дресот на софиската ЦСКА.Спонзорирани линкови

Маркетинг