Македонија не се пласираше во финалето на Евровизија

Макфакс

11/05/2017

23:26

2.931

Големина на фонт

а а а

Прв финалист на 62. издание од Евровизија е Бугарија, по неа Белорусија и Хрватска. Пласман во финалето обезбедија и Унгарија, Данска, а по нив на табелата се појави и Израел. Скоро па секогаш, а така и сега, место во финалето зазема и Унгарија.

Норвешка иако не беше фаворит на ова издание од Евровизија се пласираше во финалето заедно со Холандија. Последното место го зазема Австрија.

Македонија и оваа година не се пласираше во финалето, иако важеше за фаворит меѓу евровизиските фанови.Спонзорирани линкови

Маркетинг