Заборавете на топлата вода со лимон: Три пијалоци кои прават чуда за слабеење!

Точка

09/03/2016

17:50

16.432

Големина на фонт

а а а

Водата со лимон моментално е најпопуларниот начин за започнување на денот за многумина, но се чини дека малку претеравме со овој тренд без да обрнеме внимание на одредени негативни ефекти.

Иако лимоновиот сок ни обезбедува солидна доза на антиоксиданси и витамин Ц, само топлата вода со лимон нема да ни помогне да ослабеме, бидејќи животот не е фер. Притоа, на располагање имаме многу малку докази кои укажуваат на тоа дека таа го подобрува варењето и го чисти телото од отрови – без оглед на бројните пофалби кои ги упатуваат славните личности.

И не само тоа, топлата вода со лимон може да доведе до некои прилично непријатни споредни појави ако претераме со нејзино конзумирање.


Бидејќи ова овошје е едно од најкиселите, ако претераме со неговата конзумација киселината може да доведе до оштетување на глеѓта на забите.

Без плакнење на устата со вода, киселината може да остане на нашите заби и да направи повеќе штета отколку корист.

Повеќето луѓе треба да пијат една до две шолји од овој пијалок.

Јасно е дека не мостои семоќен магичен пијалок кој ќе ни помогне да ослабеме, но постојат одредени опции кои заедно со здравиот начин на живот можат да ни помогнат да дојдеме до посакуваната цел, а ова се дефинитивно пијалоци кои би требало почесто да ги пиете.

Кафе

Можеме да го наречеме природен енергетски пијалок, а истражувањата покажуваат дека две до три шолји кафе пред тренинг ни овозможуваат да тренираме подолго и понапорно – а тоа значи дека организмот согорува повеќе калории. Студијата објавена во „Журнал на спортска медицина и физичко здравје“ открила дека вежбачите можеле да направат речиси 20 отсто повеќе повторувања за време на тренингот.


Меѓутоа, важно е да се запомни дека кафето треба секогаш да се пие без додавање на шеќер и млеко, бидејќи тоа е најбрзиот начин за да се поништат неговите позитивни ефекти.

Ладна вода

Заменете го лимонот со неколку коцки мраз бидејќи ладните пијалоци го тераат телото да троши повеќе енергија за да ја одржува телесната тежина. Ова значи дека со конзумирање на три големи чаши ладна вода во текот на денот, нашето тело согорило 100 повеќе калории.


Ако ова го правите секој ден, во текот на годината можете да изгубите и до 4.5 килограми, под услов овие калории да не ги надополнувате со друга храна.

Зелен чај

Не само што зелениот чај е ослободен од калории, туку може да ни помогне да ги согориме мастите и да ги симнеме непосакуваните килограми. Во една студија, луѓето кои пиеле четири шолји зелен чај дневно, за период од два месеци изгубиле речиси 3 килограми повеќе од оние кои пиеле само вода.


Инаку, секогаш бирајте свеж чај и избегнувајте флаширани опции бидејќи тие можат да содржат многу шеќер и значително помалку антиоксиданси. Исто така, би требало да избегнувате суплементи на зелен чај бидејќи можат да доведат до оштетување на црниот дроб.


Спонзорирани линкови

Маркетинг