Два масакри без оправдување, Папата вознемирен од зголеменото насилство во Украина и Газа

Точка

10/07/2024

11:00

697

Големина на фонт

а а а

Папата Франциск денеска изрази „длабока загриженост“ поради нападите врз медицинските центри во Киев и на училиште во Газа и повика на конкретни решенија за ставање крај на војните.

„Светиот Отец со голема тага ја прими веста за нападите на два медицински центри во Киев, вклучувајќи ја и најголемата украинска детска болница, како и нападот на училиште во Газа.

Папата го изрази своето длабоко вознемирување од зголеменото насилство. Изразувајќи ја својата блискост со невините жртви, тој се надева и моли наскоро да се утврдат конкретни начини за ставање крај на тековните конфликти“, се вели во соопштението на Ватикан.

Како што е наведено, Папата неуморно апелира за мир и преговарачки решенија за војните во Украина и Газа, како и за испраќање на пратеници на Ватикан на двете територии со хуманитарна помош.


Според зборовите на апостолскиот нунциј во Украина, надбискупот Висвалдас Кулбокас, кој зборуваше за Радио Ватикан, одделот за дијализа на педијатриската болница е погоден во рускиот напад врз цели во Украина.

„Она што е најшокантно е тоа што не се засегнати само децата, туку и децата на кои им е потребна грижа за рак или трансплантација на црн дроб или други органи. Кога ракети ќе погодат најмалиот од најмалите, најслабите од слабите, секој од нас се прашува зошто. некој продолжува да дава објаснувања за војна како да може да се оправда поради некоја причина?“, рече Кулбокас.

Жртвите во две болници во главниот град на Украина се дел од еден од најкрвавите денови што земјата ги преживеа во 860 дена војна, со најмалку 37 мртви и 170 ранети во Киев и други градови, се вели во соопштението.


16 лица загинаа, а повеќе од 50 се повредени во напад на израелските сили врз училиште во бегалскиот камп во Нусејрат во саботата.

„Два масакри без оправдување, надвор од пропагандата, кои повторуваат многу од зборовите на папата за бесмисленоста на војната и итноста да се стави крај на сето ова“, се заклучува во соопштението на Ватикан.
Спонзорирани линкови

Маркетинг