[ВИДЕО/ФОТО] Украина е во шок, но и бесна, денеска се очекува силен одговор од НАТО

Точка

09/07/2024

18:40

3.775

Големина на фонт

а а а

Украина е во шок. Вчера Русија го изврши еден од најразорните ракетни напади во последните неколку месеци, при што беше погодена и главната детска болница во Киев. Во нападите загинаа 41 лице, а 166 беа повредени.

Две лица загинаа кога руски проектил срамни дел од детската болница Охматдит - најголемата педијатриска установа во Украина, а потрагата по преживеани под урнатините продолжи денеска во раните утрински часови.

Русија негираше дека целта била болницата, велејќи дека била погодена со фрагменти од украинска ракета за воздушна одбрана, додека Украина соопшти дека пронашла остатоци од руска крстосувачка ракета.Важен самит на НАТО денеска, се очекува одговор

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече нападот „брутален“ и го опиша рускиот претседател Владимир Путин како „крвожеден криминалец“.


НАТО денеска се подготвува да одржи важен самит во Вашингтон, на кој одговорот на воениот блок на инвазијата на Украина ќе биде високо на агендата, особено во светло на вчерашниот напад.

Осуди од целиот свет

Светските лидери сојузници на Украина го осудија нападот, вклучително и новиот британски премиер Сер Кир Стармер. Тој рече дека „нападот на невини деца е најодвратниот можен чин“ и вети континуирана поддршка за Киев по промената на власта во Велика Британија.

Нарекувајќи ги нападите „страшен потсетник на руската бруталност“, американскиот претседател Џо Бајден рече дека САД наскоро ќе објават распоредување на нови системи за противвоздушна одбрана во Украина.

Зеленски рече дека Русија вчера истрелала повеќе од 40 проектили, оштетувајќи речиси 100 згради во Киев, Днипро, Криви Рих, Славјанск и Краматорск.


Шокантни сцени од Киев

Сликите од местото на експлозијата во болницата во Киев - која е специјализирана за третман на рак и трансплантација на органи - покажаа деца на интравенски инвентар како седат надвор од оштетената установа и чекаат да бидат евакуирани.

Спасувачите и медицинските лица ископаа низ урнатините во потрага по преживеани, иако не беше јасно колку се уште се заробени. Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, вчера попладне изјави дека во нападот на болницата се повредени 16 лица, меѓу кои седум деца.

Еден од најлошите напади врз Киев од почетокот на војната

Тој рече дека нападите низ градот се едни од најлошите со кои се соочил Киев од почетокот на војната и нареди знамињата да се спуштат на половина копје и откажани забавни настани.

По ударот, украинската тенисерка Елина Свитолина носеше црна лента како знак на почит кога играше во осминафиналето на Вимблдон вчера попладне. Таа ги возврати солзите за време на интервјуто по натпреварот, велејќи: „Не беше лесно да се фокусирам на играта денес. Беше тешко да се читаат вести од утрото. Исклучително е тешко да се излезе на теренот“, додаде таа.


Се зголемува бројот на цивилни жртви

Набљудувачката мисија на ОН за човекови права во Украина соопшти дека бројот на цивилни жртви се зголемува во последниве месеци додека Русија ги засилува воздушните напади.

Неодамнешниот извештај вели дека мај е најсмртоносниот месец за цивилите во речиси една година. Утрово гувернерот на руската јужна Ростовска област изјави дека пожарот избувнал во електраната откако Украина лансираше „десетици“ беспилотни летала.
Спонзорирани линкови

Маркетинг