Америка предупредува дека на Иран му е поважен Хезболах отколку Хамас: Израелската офанзива во Либан би го зголемила ризикот од поширок конфликт

Точка

24/06/2024

15:30

971

Големина на фонт

а а а

Високиот американски воен офицер предупреди дека израелската офанзива во Либан против екстремистичката организација Хезболах, поддржана од Иран, ќе го зголеми ризикот од поширок конфликт во кој ќе биде вклучен Иран.

„Гласот на Америка“ потсетува дека Израел со месеци се бори против Хамас, кој ја ужива поддршката на Иран во неговата офанзива во Појасот Газа, а истовремено се вклучува и во секојдневни престрелки со исто така проиранскиот Хезболах долж израелско-либанската граница.

Генералот на воздухопловните сили Чарлс К. Браун, претседател на Здружениот генералштаб на САД, им рече на новинарите дека Иран ќе биде „понаклонет да му даде поголема поддршка на Хезболах“, додавајќи дека милитантите имаат повеќе ресурси од Хамас.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во неделата изјави дека „интензивната фаза“ од борбата против Хамас во Газа ќе заврши „многу брзо“. Но, тој додаде дека Израел најверојатно ќе премести војници на границата со Либан.

Во интервју за израелскиот Канал 14, Нетанјаху рече дека преместувањето на војниците на север ќе ја зајакне одбранбената положба на земјата против Хезболах и ќе им овозможи на Израелците кои избегаа борејќи се во близина на границата меѓу Либан и Израел да се вратат дома.

Тој додаде дека иако се надева дека може да се најде дипломатско решение за конфликтот со Хезболах, Израел може „да се бори на неколку фронтови, а ние исто така се подготвуваме за тоа“.

Војната во Газа и ризикот од поширок конфликт ќе бидат во фокусот на разговорите во Вашингтон во понеделник меѓу израелскиот министер за одбрана Јоав Галан, американскиот државен секретар Ентони Блинкен и министерот за одбрана Лојд Остин.


Подготвени сме за каква било акција што може да биде потребна во Газа, Либан и во неколку области“, рече Галан во изјавата.

Додека Нетанјаху очекува борбите во Газа да запрат откако израелските сили ќе ја завршат офанзивата во Рафах, тој нагласи дека Израел очекува да одржи воено присуство таму во догледна иднина.

„Ние, исто така, сакаме да создадеме цивилна администрација, доколку е можно, со локални Палестинци и можеби со надворешна поддршка од земјите во регионот за управување со хуманитарните резерви, а подоцна и со цивилните работи во Појасот [Газа]“, рече тој.

Нетанјаху го повтори своето противење Хамас или палестинските власти со седиште на Западниот Брег да имаат улога во управувањето со Газа.

САД претходно го предупредија Израел против долготрајна воена окупација на територијата.

Претходно во неделата, Нетанјаху рече дека верува оти спорот со САД околу брзината на испорака на оружје за израелските сили кои се борат против милитантите на Хамас во Газа наскоро ќе биде решен.

„Пред приближно четири месеци, имаше драматичен пад во снабдувањето со оружје што пристигнува од САД во Израел. Добивме различни објаснувања, но... основната ситуација не е променета“, рече тој на состанокот на владата.

„Од сето она што го слушнав во последните денови, се надевам и верувам дека ова прашање ќе биде решено во блиска иднина“, рече тој.


Највисоките американски претставници минатата недела изјавија дека се збунети од тврдењето на Нетанјаху. Израелските власти рекоа дека лобирале кај нивните американски колеги на „највисоко ниво... на сите нивоа“ за побрза испорака на оружјето, а Нетанјаху рече: „По неколку месеци без промена во оваа ситуација, решив да го објавам ова јавно“.

Американските власти рекоа дека не разбираат на што мислел Нетанјаху.

Соединетите Американски Држави се главниот снабдувач на Израел со оружје за израелската војна против Хамас, која сега е во својот деветти месец без крај на повидок.

Претседателот Џо Бајден го истакна, како што рече, планот за шестнеделен прекин на огнот предложен од Израел и ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас. Хамас рече дека секој договор мора да резултира со крај на војната, која Израел ја отфрли.


Иако САД ја продолжуваат својата поддршка за Израел, тие се сè пофрустрирани од водењето на војната од страна на Нетанјаху. Тоа беше предизвикано од шокантниот напад на Хамас врз Израел на 7 октомври, во кој загинаа 1.200 луѓе во Израел и доведе до заложништво на околу 250 заложници. Во израелската контраофанзива во Газа, според Министерството за здравство на територијата, загинаа повеќе од 37.500 Палестинци, главно цивили, но и илјадници борци.

Американскиот претседател Џо Бајден ја одложи испораката на одредени тешки бомби од мај поради загриженоста за продолжување на израелските напади во Газа, но неговата администрација минатата недела возврати на обвинувањата на Нетанјаху дека и другите пратки биле погодени од одлуката.


Бајден, кој се кандидира за реизбор за втор четиригодишен мандат, се соочува со конфликтни политички притисоци од конфликтот меѓу Израел и Хамас.

Прогресивните демократи го повикаа да заземе поостар став кон Израел, а Бајден го предупреди Нетанјаху од сеопфатен напад врз градот Рафах во јужниот дел на Газа. Но, администрацијата на Бајден избегна каква било сугестија дека Израел ја преминал црвената линија со зголемениот притисок на Израел врз Рафах.

Опозициските републикански критичари велат дека Бајден ја ублажил поддршката за клучниот блискоисточен сојузник.
Спонзорирани линкови

Маркетинг