Ерменија ја призна Палестина како држава

Макфакс

21/06/2024

15:42

1.502

Големина на фонт

а а а

Ерменија официјално ја призна палестинската држава, се наведува во денешното соопштение од Министерството за надворешни работи на таа земја.

Како што јави Ројтерс, Ерменија ја поддржува резолуцијата на ОН за сегашниот прекин на огнот во Газа и се залага за решение со две држави за палестинско-израелскиот конфликт, се наведува.

Досега 147 од 193 членки на Обединетите нации ја признаа Палестина.Спонзорирани линкови

Маркетинг