Доаѓаат хуманоидни роботи! Ќе бидат десет пати повеќе од луѓето

Точка

20/06/2024

08:29

7.333

Големина на фонт

а а а

Извршните директори на "Tesla" и "Nvidia" се согласуваат за едно, а тоа е дека иднината им припаѓа на хуманоидните роботи.

Денес е доста тешко да се замисли како ќе изгледа иднината. Со сегашниот научен и технолошки напредок, особено вештачката интелигенција, можеме да бидеме сигурни само во едно – светот би можел радикално да се промени. Ако ги игнорираме бројните опасности и песимистички сценарија – од обновен нуклеарен конфликт до можноста вештачката интелигенција да се сврти против човештвото – и се фокусираме само на технолошкиот напредок, се чини дека следната револуција што ќе влијае на човештвото ќе биде роботиката.

За ова неодамна зборуваше Илон Маск кога рече дека на крилата на хуманоидниот робот на "Tesla", Оптимус, пазарната вредност на неговата компанија може да достигне неверојатни 25 милијарди долари. Тој смета дека цената на неговите роботи, кога ќе стигнат до масовно производство, би можела да биде меѓу 10 и 20 илјади долари, а со текот на времето би требало да биде уште пониска и поприфатлива.

Неодамна, основачот и извршен директор на "Nvidia", Џенсен Хуанг, во интервју зборуваше за роботите. Според неговите размислувања, за кои веќе пишувавме, во следните неколку години можеме да очекуваме голем напредок во роботиката, а роботите треба да станат секојдневие на сличен начин како што денес сме навикнати на автомобилите. Никој повеќе не ги гледа како технолошко чудо, туку како превозно средство без кое не можеме да си го замислиме животот и кое секојдневно го користиме.

Тој ја спореди денешната ситуација со роботите со ситуацијата со автомобилите пред сто години. Во тоа време автомобилите биле ретки и на многумина им било чудно да видат таков „чуден инструмент“ кој се движи сам, без потреба да го влече коњ.

Илон Маск го сподели и видеото од тоа интервју во кое се споменуваат роботи на неговиот профил на социјалната мрежа "Х" и напиша дека ќе има десет пати повеќе роботи отколку автомобили. Претходно овој месец, зборувајќи за роботиката, Маск рече дека еден ден бројот на роботи ќе го надмине бројот на луѓе на планетата. Така, според него, веројатно ќе има два хуманоидни роботи, можеби 10, за секој човек.

Со оглед на тоа што предвидуваат ваква роботска иднина, и Маск и Хуанг ќе се обидат да профитираат од нивните предвидувања. Затоа, Tesla веќе го претстави својот робот, кој треба да го усовршат за еден ден, како што предвиде извршниот директор на компанијата, да ни помогне во домашните работи, купувањето и слично, додека "Nvidia" на "Huang" инвестира во стартап роботи и развива хардвер и софтвер за развој и обука на роботи.
Спонзорирани линкови

Маркетинг