Астрономска иновација: Најголемиот дигитален фотоапарат и телескоп во светот пристигнаа на врвот Серо Пачон

Точка

05/06/2024

21:04

5.947

Големина на фонт

а а а

Со резолуција над 3,2 гигапиксели, тежина од речиси три тони и амбиција да се стави крај на децениски истражувања, најголемата досега дигитална камера, направена за астрономски цели, е подготвена да се инсталира на северот на Чиле.

Деловите потребни за составување на опсерваторијата Вера Ц. Рубин, како што се телескопот и самата камера, патувале со неколку возила до врвот Серо Пачон во регионот Кокимбо, на самиот раб на пустината Атакама.

Стјуарт Кордер, научен водач на универзитетската асоцијација "AURA" и заменик-директор на центарот "NOIRLab" кој ќе управува со опсерваторијата, изрази надеж дека сè ќе биде подготвено за инсталација подоцна оваа година.

На официјалната веб-страница се наведува дека опсерваторијата Рубин е комплексен, интегриран систем со телескоп со дијаметар од осум метри, камера и автоматска обработка на податоци.

Ќе снима приближно 20 терабајти податоци дневно, а 10-годишно истражување ќе произведе каталог на податоци од 15 петабајти. Целта на истражувањето е да се разбере темната материја на универзумот, како и опасноста од удар на астероид во Земјата, ѕвезда или планета во близина на Сонцето.

"AURA" е конзорциум од 47 американски институции и три меѓународни партнери кои управуваат со астрономски опсерватории за Националната научна фондација и НАСА. Чиле е домаќин на бројни астрономски инвестиции благодарение на ведрото небо на пустината Атакама.Спонзорирани линкови

Маркетинг