Научниците откриваат: Звучи чудно, но сланината може да ви помогне да ослабете - еве зошто

Точка

23/05/2024

16:00

7.384

Големина на фонт

а а а

Дали некогаш сте помислиле дека сланината може да биде сојузник во борбата против дебелината?

Истражувањата покажале дека клучната работа е во тоа што јадеме за појадок, а не колку калории внесуваме. Иако би се очекувало луѓето кои внесуваат помалку калории за појадок да имаат помалку проблеми со тежината, парадоксално, тоа не е така.

Англиски појадок - решение или проблем?

Англискиот појадок е познат по својата богата содржина, а една просечна личност во Англија внесува речиси 1.200 калории секое утро. Во споредба со другите европски земји, тоа е значително повеќе - Германците внесуваат околу 340, а Португалците само 300 калории.


Иако би се очекувало Англичаните да имаат поголеми проблеми со дебелината, вистината е сосема спротивна. Повеќето луѓе кои се борат со вишокот килограми всушност живеат надвор од Европа, во земји како Мексико.

Холандско-англиски истражувачки тим спроведе истражување за да го разјасни овој парадокс. Група мажи и жени со прекумерна тежина следела умерено нискокалорична исхрана четири недели, а потоа групите се смениле. Едната група појадувала обилен појадок, додека другата појадувала полесен оброк.

Резултатите изненадиле многумина - без оглед на тоа дали појадокот бил обилен или не, доаѓало до губење на тежината од 3 килограми по секои 4 недели. Исто така, немало разлика во метаболизмот и потрошувачката на енергија.


Обилниот појадок како помош во слабеењето

Значи, ако сакате обилен појадок и уживате во сланина, можеби сте на вистинскиот пат да изгубите тежина. Испитаниците откриле дека е многу полесно да се придржуваат до диета кога јаделе најмногу калории наутро, бидејќи подобро го контролирале апетитот и се чувствувале сити во остатокот од денот. Од друга страна, оние кои јаделе помалку за време на појадокот, често доживувале напади на глад по оброкот.Спонзорирани линкови

Маркетинг