Стотици илјади луѓе на улиците на Техеран, Хамнеи води молитва за Раиси

Макфакс

22/05/2024

08:32

454

Големина на фонт

а а а

Стотици илјади луѓе се собраа утрово на улиците на Техеран за да присуствуваат на погребот на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и други официјални лица кои загинаа во хеликоптерска несреќа, пренесува ИРНА.

Гувернерот на Техеран Алиреза Фахари објави дека иранската престолнина е добро подготвена да одржи „величествена“ погребна поворка за да се збогува со претседателот Раиси и другите официјални лица кои загинаа во хеликоптерска несреќа на 19 мај во северозападниот дел на земјата.

Врховниот водач на Иран, ајатолахот Сејед Али Хамнеи ќе води молитва за починатиот претседател и неговата придружба на Универзитетот во Техеран, рече Фахари.Спонзорирани линкови

Маркетинг