Доктор советува: Ова се трите најдобри опции за појадок за луѓе над 40 години

Точка

20/05/2024

17:45

16.045

Големина на фонт

а а а

Здравата исхрана е важна за управување со телесната тежина. Така, појадокот, кој често се нарекува најважниот оброк во денот, може да влијае на нашиот метаболизам и нивото на енергија. За оние над 40 години, вклучувањето на високо-протеинска и нискокалорична храна во утринската рутина може да биде особено корисно.

Протеините се клучни за градење мускули и губење маснотии бидејќи промовираат ситост, поддржуваат обнова на мускулите и помагаат во одржување на здрав метаболизам.

Докторката Рејчел Лоу, предлага три одлични опции за појадок за оние над 40 години, кои можат да придонесат за губење на тежината и обновување на мускулите.

1. Грчки јогурт

Грчкиот јогурт е моќен појадок кој нуди приближно десет грама висококвалитетни протеини на порција од 100 грама јогурт.


„Исто така е богат со калциум и пробиотици, кои се клучни за добро здравје на цревата“, објаснува Лоу за „SheFinds“. За да ги подобриме неговите придобивки, можеме да го мешаме со свежо овошје како што се бобинки, јаткасти плодови или семиња за да додадеме влакна и здрави масти.

2. Јајца

Јајцата се одличен извор на протеини, обезбедувајќи околу шест грама по јајце (големо).


„Јајцата се многу богати со витамини и минерали како што се витамините Б и холин, кои се неопходни за мускулната функција и метаболизмот“, вели Лоу. Без разлика дали ги сакаме изматени, пржени или варени, јајцата се фантастичен начин да го започнете денот.

3. Свежо сирење

Свежото сирење е уште еден млечен производ богат со протеини, кој содржи околу 11 грама протеини на 100 грама сирење. Има мал дел од масти и висок процент на казеин протеин, кој полека се вари, што нè држи сити подолго време.


Лоу предлага да се комбинира урда со овошје или тост од цело зрно за урамнотежен оброк.
Спонзорирани линкови

Маркетинг