[ВИДЕО] Метеор го осветли небото над Шпанија и Португалија: Целото небо сјаеше во небо сина боја

Точка

19/05/2024

14:16

5.548

Големина на фонт

а а а

Небото над Португалија и Шпанија вчера доцна навечер го осветли, наводно, метеор. Овој настан ги навел сведоците да ги преплават социјалните мрежи со видеоснимки од спектакуларната сина огнена кугла.

Едно видео, наводно снимено од камера во автомобил, го прикажува блесокот на сите сино светло кое минува на небото.

Друга снимка покажува група луѓе кои со восхит и шок реагираат додека целото небо сјае во неон сина боја додека наводниот метеор паѓа, пишува „Daily Beast“.

Властите во Португалија за „Publico“ изјавиле дека биле предупредени на извештаи за пад на објект од небото, но дека досега не успеале да пронајдат што точно паднало на Земјата.

Истиот медиум навел дека Агенцијата за Цивилна Заштита првобитно известила за пад на метеор, но потоа ја повлекла таа изјава.Спонзорирани линкови

Маркетинг