Зеленски: Немавме доволно проектили за да го запреме рускиот напад на електраната

Макфакс

16/04/2024

14:27

782

Големина на фонт

а а а

Недостигот од ракети за противвоздушна одбрана ја спречи Украина да го спречи рускиот ракетен напад минатата недела, кој ја уништи најголемата електрана во регионот околу главниот град Киев, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесе Ројтерс.

Коментарите на Зеленски се во согласност со повиците на неговите соработници до Западот да ги снабди со многу потребното оружје за да се одбранат од Русија. Ова ја продолжува страшната ситуација во која се наоѓа Украина додека Русија ги засилува нападите врз нејзиниот енергетски систем.

„Не нападнаа со 11 проектили. Ги уништивме првите седум, а четири ја уништија централата Трипилија. Зошто? Затоа што немаше повеќе противвоздушни ракети. Останавме без проектили за да ја одбраниме Трипилија“, рече Зеленски.

Зеленски претходно предупреди дека Украина веќе морала да донесе тешки одлуки за тоа како да се заштити и рече дека неговата земја може да остане без ракетна одбрана доколку руските напади бидат брзи.

Уништена во штрајкот на 11 март, термоелектраната Трипилија беше најголемиот енергетски објект во близина на Киев, а изградена е да има капацитет од 1.800 мегавати, што е повеќе од предвоените потреби на најголемиот град во Украина. Другите станици и увозот засега ја пополнија празнината, но жителите се повикуваат да штедат струја.

Од средината на март, Русија ги засили комбинираните ракетни и беспилотни напади насочени кон мрежниот систем на Украина. Тоа е втор координиран руски напад врз енергетскиот систем откако руските сили ја нападнаа Украина пред повеќе од две години, и се покажа многу поразорен од првиот.

Во неодамнешните напади, Украина загуби околу 7 гигавати од капацитетот за производство на електрична енергија, со значително оштетени големите термоелектрани и преносниот капацитет. Москва вели дека нападите имаат за цел да ја понижат способноста на Украина за борба и се како одмазда за неодамнешните напади во Русија.

Западните сојузници се двоумат дали да испратат дополнителна противвоздушна одбрана во Украина, која вели дека и се потребни 25 системи „Патриот“ за ефикасно покривање на нејзината територија. Германија се обврза да испорача уште еден систем по итните повици од Киев.Спонзорирани линкови

Маркетинг