Нова студија: Примерок од ДНК откри интригантни детали за кинески император од шестиот век

Точка

02/04/2024

19:35

9.227

Големина на фонт

а а а

Анализата на генетскиот материјал земен од посмртните останки на кинески император кој владеел пред речиси 1.500 години откри информации за тоа како изгледал овој владетел, пишува Си-ен-ен.

Царот Ву бил дел од династијата Северен Џоу и владеел со Кина од 560 до 580 година. Тој е заслужен за обединувањето на северниот дел на античка Кина за време на особено хаотичниот период.

Археолозите ја пронајдоа неговата гробница во северозападна Кина во 1996 година. Во студијата објавена во списанието „Кјурент бајолоџи“, истражувачите ги опишаа резултатите од анализата на генетскиот материјал на неговите останки, кои вклучуваа речиси целосен череп. Тие собраа информации за неговиот изглед, здравје и потекло.


Царот припаѓал на малку проучената номадска група наречена Сјанби кои живееле на териториите на денешна Монголија, северна и североисточна Кина. Анализата на геномот секвенциониран од примерокот на ДНК сугерира дека Ву имал кафени очи, црна коса и темна до средно темна кожа.

„Некои научници тврдат дека Сјанбиите имале ’егзотичен‘ изглед, кој вклучувал густа брада, испакнат нос и руса коса. Нашата анализа покажува дека императорот Ву имал типични црти на лицето од источна или североисточна Азија“, изјавил Шаокинг Вен, коавтор на студијата и вонреден професор на Универзитетот Фудан во Шангај.

Авторите истакнуваат дека се надеваат дека ДНК материјалот би можел да ја расветли причината за смртта на Ву. Според резултатите од студијата, царот ненадејно починал на 37-годишна возраст. Објаснувањата за неговата смрт дадени во историските текстови вклучуваат болест и намерно труење.

Тимот не можеше да најде убедлив доказ за причината за смртта на кинескиот владетел. Сепак, истражувачите велат дека откриле генетска подложност на мозочен удар, што може да објасни некои од симптомите што историчарите му ги припишуваат на Ву: овенати очни капаци, слепило и непредвидливо одење.

Археолозите сè повеќе ја применуваат техниката на анализа на многу стар генетски материјал за да извлечат информации од коските, забите, артефактите и почвата во пештерите.


Врз основа на податоците добиени со анализа на генетскиот материјал на кинескиот император, тимот се обиде да покаже како тој би изгледал со помош на тридимензионална реконструкција на лицето.

Студијата нуди интригантен увид во историската фигура на императорот Ву, при што изедначувањето на лицето изгледа убедливо реалистично“, рекол Тобајас Холтон, предавач по краниофацијална идентификација и форензичка реконструкција на Универзитетот во Данди, кој не бил вклучен во студијата.

„Деталите поврзани со бојата (кожата, косата и очите) не можат да се предвидат само со испитување на скелетните остатоци, што ја прави генетската анализа алатка која обезбедува дополнителни информации“, додал Холтон.

Холтон нагласи дека студијата не дава доволно детали за другите морфолошки варијабли како што се дебелината на кожата, мускулите и масните слоеви кои ги обвиваат коските на лицето, како и положбата на очното јаболко, обликот на веѓите, ширината на носот и висината на усните, фактори кои можат да се вклучат во реконструкцијата на лицето.


Но, како што вели Џонг Хунгвон вонреден професор на Факултетот за биолошки науки на Националниот универзитет во Сеул, поинтересно од изгледот на императорот било неговото потекло, односно припадноста на Сјанбиите.

Џонг, кој не бил дел од научно-истражувачкиот тим, го проучувал Ксианбе, посебна номадска империја што ја поттикнала Кина да го изгради познатиот Кинески ѕид. Генетската анализа покажа дека императорот Ву бил потомок на народ кој се мешал со Кинезите Хан, доминантната етничка група во Кина денес.

Според него, оваа група ретко се проучува во генетиката и оваа студија претставува еден од првите такви случаи.
Спонзорирани линкови

Маркетинг