За првпат се огласи мајката на исчезнатата Данка: „Ме болат сите шпекулации“

Точка

02/04/2024

18:44

2.201

Големина на фонт

а а а

Потрагата по двегодишното девојче Данка Илиќ, кое исчезна пред точно седум дена во Бањско поле во Бор, сè уште трае. Полицијата постојано ја чешла секоја педа од местото каде што последен пат е видено девојчето, а еден сегмент од истрагата е фокусиран на видеото снимено од српски државјанин во Виена, на кое детето наводно исчезнало.

Ивана Илиќ, мајката на исчезнатото девојче, првпат по исчезнувањето на Данка, за Нова.рс открива дали го гледала видеото наводно од девојчето, но и колку е повредена од медиумските шпекулации дека таа стои зад се.

Ивана наведува дека таа и нејзиниот сопруг се заедно, дека секојдневно се борат нивното дете што побрзо да се врати дома, но и дека со денови се шират бројни гласини за неа.


„Се држиме колку што можеме, само што побрзо да ја најдеме Данка. Чекаме да заврши сето ова, се надеваме на најдоброто, а потоа јас и сопругот ќе се огласиме јавно, и ќе одговориме на сите навреди, прозивки, небулози. Затоа не се рекламираме. Ме болат сите овие шпекулации, обвинувајќи ме мене и мојот сопруг“, вели депресивната Ивана.

Ивана ни открива што се крие зад пишувањата на некои таблоиди, дека е откриено дека вештачењето на нејзиниот телефон ги пребарало граничните премини со Романија, но и до кој степен таа може кривично да одговара.

„Телефонот беше на вештачење, само тоа ќе кажам. Ако е така, јас не би била мајка која го бара моето дете, мојот статус би бил поинаков. Сакам само Данка да се врати жива и здрава, па потоа ќе разговараме за се“, вели Ивана за Нова.рс.

На прашањето дали го гледала видеото од Виена на кое наводно се гледа нејзиното дете, Ивана вели дека го гледала.


„Го гледав видеото, но поради текот на истрагата не ми е дозволено да коментирам. Секоја чест за полицијата, луѓето не спијат, бараат деноноќно. Се надевам дека што побрзо ќе го гушнеме нашето дете“, вели мајката на исчезнатата Данка.

На прашањето дали се надева дека нејзиното дете е добро, Ивана вели дека нема да верува во спротивно.

Не сакам ни да размислувам за друга опција“, заклучува Ивана.

Голем број припадници на полицијата утрово се во Бањско поле, каде одат од врата до врата и земаат изјави од мештаните во истрагата за исчезнувањето на Данка Илиќ (2), која се води како исчезната од пред точно 7 дена.

Жените од снимката ги бараат со фоторобот: се очекува виенската полиција да се огласи за видеото со девојчето што личи на Данка

Виенската полиција најави дека ќе излезе со соопштение во врска со видеото направено од српски државјанин, на кое наводно се гледа девојче што личи на Данка Илиќ.

Засега не се знае што ќе биде соопштено бидејќи се собираат информации.


Дописникот на РТС јавува дека полицијата ги бара жените на видеото, но бидејќи не им се гледаат лицата, ги бара врз основа на фотороботи. Виенската полиција се огласи за „Блиц“.

„Истрагата е во полн ек, штом има нови информации. ќе објавиме“, велат за „Блиц“ од виенската полиција во врска со истрагата за видеото со девојчето што личи на Данка Илиќ (2), а по кое се трага веќе 7 дена.Спонзорирани линкови

Маркетинг