[ВИДЕО] Иднината на „Fiat“ е инспирирана од „Panda“

Точка

26/02/2024

15:01

7.605

Големина на фонт

а а а

„Fiat“ докажа дека иднината е веќе тука со откривањето на своето ново семејство во концептот инспириран од „Panda“.

Првиот новиот производ ќе биде претставен следниот јули, по што ќе уследи лансирање на ново возило секоја година до 2027-ма. Благодарение на „Stellantis‘, „Fiat“ има пристап до нова глобална платформа, која сака да ја додаде италијанската креативност.

Нова глобална насока

Новата глобална насока е најавена денеска во видео во кое Оливер Франсоа, извршен директор на марката, го претставува лансирањето на марката: „Fiat е глобална марка со 1,3 милиони продадени автомобили минатата година и со цврсто водство во многу делови на светот. Се наоѓаме во глобална игра и нашиот следен чекор ќе биде премин од локални производи на глобална понуда која може да ја користат сите наши клиенти секаде во светот“.

Новите автомобили ја делат истата филозофија за да може да се произведуваат во кој било дел од светот и да дојдат до купувачите насекаде. Единствената мулти-енергетска платформа исто така ќе овозможи следните модели на „Fiat“ да бидат опремени сите видови на погон (електрични, хибридни и ICE). Понатаму, новото семејство ќе се карактеризира со ефикасно користење на просторот со одржливи материјали.


Првиот концепт е нов „CityC Car“. Поголема од моменталната „Panda“, своевидната „Mega-Panda“, има дизајн исто така инспириран од култната зграда во „Lingotto“ во Торино од познатата тест патека на кровот. „Fiat“ е пазарен лидер во Јужна Америка, а моделот „Strada“ е најпродавано возило на бразилскиот пазар. „Fiat“ е сигурен дека овој вид на возило може да го повтори својот успех на глобално ниво, дури и во Европа.

Наследник на двата најголеми хитови на брендот – „Fiat Fastback“ во Бразил и „Fiat Tipo“ на Блискиот Исток и Африка – е „fastback“ кој има за цел да ги следи нивните стапки и да успее на глобално ниво, како и во Европа.


Четвртиот концепт е пространиот семеен „SUV“, своевидна „Giga Panda“, која би требало да биде уште една потврда за посебниот акцент кој марката го става на потребите на семејниот превоз.

Конечно, последниот претставен концепт е ултимативно „направи се“ возило. Овој концепт и оддава чест на функционалноста на „Panda“ од 80-тите, потсетувајќи ги на версатилноста на автомобилот кој е направен за возење во град.
Спонзорирани линкови

Маркетинг