Руската манекенката Ирина и нејзината ќерка пронајдени мртви: Хорор кај славното летувалиште, полицијата трага по Андреј

Точка

29/11/2023

19:01

5.852

Големина на фонт

а а а

Руската манекенка и нејзината ќерка биле пронајдени убиени и замотани во чаршафи во близина на популарното турско одморалиште Бодрум.

Откривањето на нивните тела, врзани со јаже и фрлени на меѓусебна оддалеченост од три метри, предизвикало меѓународна потера по осомничениот, 45-годишниот Андреј Куслевич.

На снимката се гледа како полицијата ги извлекува телата на Ирина Двизова и нејзината 15-годишна ќерка Дајана од провалија.

Роднините го пријавиле нивното исчезнување бидејќи долго време не им се јавиле, а полицијата пронашла крв на каучот во нивната вила во Бодрум и отпечатоци од машки чевли.

Снимките од безбедносните камери од нивниот автомобил ја одвеле полицијата до брдото каде биле фрлени нивните тела, двете со рани од огнено оружје, што поттикнало на лов на Куслевич, поранешен сопруг на Ирина, кој некогаш бил дел од обезбедувањето на украински бизнисмен.

Една теорија е дека убиството вклучувало спор околу старателството над помладиот син на Ирина.

Таа во јуни барала од московскиот суд да го спречи нејзиниот поранешен сопруг Куслевич, кој е државјанин на Латвија, да добие пристап до детето.

Детето по име Макар сега се води како исчезнат по двојното убиство. Тој наводно бил во земјата, но сега го нема.

Турската полиција наводно побарала помош од Интерпол во следењето на Куслевич и детето за кое се верува дека е со него.

Исчезнувањето на Ирина и нејзината ќерка бил пријавен пред неколку дена, откако пријателите и роднините не можеле да ги контактираат.

Нејзиниот фитнес тренер отишол во вилата и открил дека вратата била насилно отворена.

Според извештаите, Ирина, мајка на три деца, била модел и неодамна работела како агент за недвижнини во Бодрум.

Нејзината ќерка била ТикТокер со околу 30.000 следбеници и планирала да тргне по стапките на својата мајка како модел.

Руските дипломати во Турција ги контактирале органите за спроведување на законот поради смртта на мајката и ќерката.

Дајана неодамна објавила видео на социјалните мрежи во кое рекле дека таа и нејзината мајка одлетале во Истанбул за да го прослават нејзиниот 15-ти роденден.

Куслевич, вториот сопруг на Ирина, бил телохранител на еден украински бизнисмен.

Според извештаите, тој е баран во Русија откако побегнал од притвор откако бил уапсен поради наводен грабеж.


Постариот син на Ирина, Давид, рекол дека неговата мајка не му дозволувала на Куслевич да комуницира со неговиот син.

„Последен пат разговарав со мајка ми и сестра ми во четвртокот. Не забележав никакви вознемирувачки мисли кај неа“, рекол тој.

Неговиот очув ја малтретирал и тепал неговата мајка во минатото, рекол Давид.
Спонзорирани линкови

Маркетинг