[ВИДЕО] „Бура на векот“ ги погоди Русија, Украина и Молдавија, луѓето умираат во затрупани автомобили

Макфакс

28/11/2023

10:20

8.598

Големина на фонт

а а а

Десет луѓе загинаа во невремето во Украина, изјави министерот за внатрешни работи Ихор Клименко, а жртви се регистрирани и во Русија и Молдавија. Замрзнати ветрови и бури ја опустошуваат јужна Украина од неделата, блокирајќи ги патиштата и предизвикувајќи прекин на електричната енергија.

„Десет лица загинаа во областа на Одеса, Харков, Миколаев и Киев“, напиша Клименко на Телеграм. „Дваесет и три лица се повредени, меѓу кои и две деца“, додаде тој. Вкупно 411 населени места во 11 региони се без струја, а луѓето мораа да бидат спасени од повеќе од 1.500 возила.

Во руските медиуми наречена „бура на векот“, жестоката бура која однесе неколку животи ги пустоши јужните региони на Дагестан, Краснодар и Ростов од неделата. Рускиот претседател Владимир Путин ги следи извештаите за „метеоролошки катастрофи“ и веќе и наредил на владата да преземе мерки за помош на погодените региони, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков.

Рускиот министер за енергетика изјави дека 1,9 милиони луѓе останале без струја.

Огромни бранови удриле во крајбрежните области на руското крајбрежје на Црното Море, според видеото од социјалните мрежи, додека брзината на ветерот на некои места достигнала над 140 километри на час. Две тела се пронајдени во јужниот руски регион Краснодар, додека државните медиуми објавија дека еден морнар загинал во Керченскиот теснец меѓу Крим и Русија.

Во Молдавија се пронајдени тела на две лица во автомобил затрупан од снежни наноси во југоисточниот регион Коскали, објавија молдавските медиуми.
Спонзорирани линкови

Маркетинг