Институтот за проучување на војната: Синот на Пригожин сака контрола над Вагнер

Макфакс

02/10/2023

09:34

729

Големина на фонт

а а а

Синот на Евгениј Пригожин, 25-годишниот Павел Пригожин, презема чекори за да ја преземе командата со групата на Вагнер, објави Институтот за проучување на војната, според Скај њуз.

Тој преговара со руската национална гарда Росгвардија во врска со повторното вклучување на оваа платеничка организација во борбите во Украина, пренесува Институтот, повикувајќи се на профил на Телеграм поврзан со групата.

Тие цитираа извор од Вагнер кој известува дека преговорите меѓу Павел Пригожин и Националната гарда вклучиле паравоена група која го задржала своето име, симболи, идеологија, команданти и управување.Спонзорирани линкови

Маркетинг