(Фото/Видео) Косовската полиција објави снимки од српските напаѓачи

Макфакс

02/10/2023

08:17

6.404

Големина на фонт

а а а

Косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свеќља на прес-конференција изјави дека целта на нападот во Бањска била анексија на северот на Косово. Според него, во акцијата учествувале 90 напаѓачи. Свеќиља рече дека немаат снимка од убиството на Србинот откако тој се предал.

Според Свеќља, подготовките за нападот биле направени во централна Србија, што, како што рече, може да се види од беспилотните летала запленети од групата. Свеќља рече дека на видео снимките ќе се види не само нападот во Бањска, туку и подготовките на групата во тренинг центрите во Србија на Копаоник, на имотот на Милан Радоичиќ.

„На обуката учествуваа српскиот претседател Александар Вучиќ, министерот за одбрана Милош Вучевиќ и началникот на командата на армијата Милан Мојсиловиќ“, рече Свеќља. Тој додаде дека Вучиќ се обидел да го сокрие фактот дека Србија била вмешана во организацијата на нападот.

Косовската полиција синоќа на својот Фејсбук го објави секое видео посебно, а покрај секоја снимка опишува што се гледа на неа.

Во продолжение ви ги пренесуваме сите објавени снимки со описи на косовската полиција

Снимка 1.

Video 1.

Incizimet e datës 26 gusht 2023 ku paraqiten imazhe nga Kopauniku-Serbi, ku shihen resortet dhe hotel Grey që është prone e Millan Radojqiq.

Posted by Kosovo Police on Sunday, October 1, 2023

„Снимката од 26 август 2023 година, направена во Копаоник, Србија, ги прикажува одморалиштата и хотелот „Греј“ во сопственост на Милан Радоичиќ“.

Снимка 2.

Video 2.

Incizimet i përkasin datës 2 shtator 2023 po ashtu ne Kopaunik afër hapësirave pronë e Milan Radoiqiq, këto imazhe paraqesin testimin e veshjeve të cilat janë kundër kamerave termike.

Pamjet tjera paraqesin ushtrimet finale të grupit terrorist në poligonin e ushtrisë serbe i njohur si Pasuljanske Livade.

Posted by Kosovo Police on Sunday, October 1, 2023

„Снимката е од 2 септември, а е направена на Копаоник, во близина на просторот во сопственост на Милан Радоичиќ. Видеата покажуваат дека облеката се тестира на термални камери. Остатокот од видеото ги прикажува последните вежби на терористичката група на полигонот на српската војска познат како Пасуљанске ливаде“.

Снимка 3.

Video 3.

Sipas pamjeve të datës 20 Shtator 2023 duket se ushtrimet taktike operative për sulme ndahen në disa grupe në drejtime të ndryshme të pajisur me armë të gjata dhe pajisje ushtarake. Këtu shihen mjetet motorike, ku sipas pamjeve shihet se grupi ka simuluar sulmin dhe simulohen edhe plagosjet e anëtareve të grupit terrorist si dhe dhënia e ndihmës se parë.

Posted by Kosovo Police on Sunday, October 1, 2023

„Тука може да се видат моторни возила“, пишува косовската полиција. „На видеото се гледа како се симулира напад и се симулира ранување на членови на терористичка група, како и пружање прва помош“, пишува косовската полиција.

Снимка 4.

Video 4.

Në ketë video të datës 20 Shtator 2023 paraqiten pamje ku grupi ka hasur në rezistencë dhe ku simulohet mbështetja me mjete te blinduara (HUMVEE).

Posted by Kosovo Police on Sunday, October 1, 2023

„Ова видео од 20 септември покажува како групата наидува на отпор и симулира оклопна поддршка“.

Снимка 5.

Video 5.

Këto pamje po ashtu të datës 20 Shtator 2023 janë vazhdim i pamjeve paraprake ku vërehet se automjeti luftarak (HUMVEE) ka ndaluar. Në vijën e parë shihet se ka inskenime/luftime ndërmjet gupeve . Vërehet se (HUMVEE) është duke mbështetur vijën e parë ndërsa luftimet e stimuluara nga grupi nën mbështetjen e (HUMVEE), janë duke shkëmbye zjarre. Si pjesë e këtij ushtrimi ushtarak të grupit terrorist vërehen edhe automjete (HUMVEE) dhe dyshohet se njeri nga automjetet e konfiskuar nga Policia e Kosovës në sulmin terrorist të datës 24 Shtator 2023 është përdorur në të njëjtin ushtrim.

Posted by Kosovo Police on Sunday, October 1, 2023

„Овие слики, исто така од 20 септември 2023 година, се продолжение на прелиминарните слики кои покажуваат дека борбеното возило (HUMVEE) застанало. Во првиот ред се гледа дека има инсценација/тепачка меѓу групите. Беше забележан A (HUMVEE) како ја поддржува линијата на фронтот додека борбите поттикнати од групата под (HUMVEE) поддршка разменија оган. Во рамките на оваа воена вежба на терористичката група се набљудуваат и возила (HUMVEE), а се сомнева дека во истата вежба било употребено и едно од возилата што косовската полиција ги заплени во терористичкиот напад на 24 септември 2023 година“.


Покрај видеата, косовската полиција објави и фотографии од запленетото оружје.

ARMATIMI:

Në foto janë shfaqur disa nga armatimi i konfiskuar e që dëshmon se të njëjtat janë të prodhuara në Serbi dhe...

Posted by Kosovo Police on Sunday, October 1, 2023

„Ова е дел од оружјето што докажува дека ова оружје е произведено во Србија и дека е ново оружје“, пишува косовската полиција.
Спонзорирани линкови

Маркетинг