Нејзината смрт и по 24 години е мистерија, а многумина ги потсети на Лејди Ди

Точка

29/09/2023

18:20

3.510

Големина на фонт

а а а

Уште една вистинска криминалистичка серија пристигна на Нетфликс. Овој пат станува збор за документарниот серијал „Who Killed Jill Dando?“, кој раскажува за убиството на британската новинарка.

Џил Дандо е родена во 1961 година, а убиена во 1999 година. Во тоа кобно утро на 26 април 1999 година, Џил била застрелана на прагот од нејзиниот дом во Лондон. Тогаш започнала една од најголемите истраги за убиства во историјата на Обединетото Кралство.


Режисер на документарната серија е Маркус Плорајт, а извршен продуцент е Еме Купер. Серијата го разгледува сè уште нерешениот случај на убиство, но на нов начин. Братот на Џил Дандо, Најџел Дандо, кој исто така беше новинар, беше интервјуиран во серијата и се надева дека документарецот ќе доведе до нови информации за убиството на неговата сестра. „Некој можеби знае нешто“, изјавил тој за Тајмс.

Која беше Џил Дандо?

Џил беше репортер и презентер. Поголемиот дел од кариерата го поминала во Би-Би-Си. Пред нејзината смрт, таа била водителка на „Crimewatch на BBC“. Таа била едно од омилените лица на телевизија, особено по изгледот и начинот на кој зборувала со јавноста, имала неверојатна сличност со принцезата Дијана, која почина две години пред да биде убиена Џил.

„Дијана беше нашата роза, но Џил беше нашиот сончоглед“, рекол еден фан на погребот на Џил.

Што се случува во серијата?

„Кој ја уби Џил Дандо?“ започнува со панично снимање на гласот на случаен минувач кој нашол жена колабирана и раскрварена на прагот од куќа во Фулам, западен Лондон. „Доверливо, се чини дека ова е Џил Дандо“, вели повикувачот. И момент подоцна: „О, Боже, не, мислам дека не е жива“.

Трите епизоди ги коментираат нејзините активности утрото пред да биде убиена, нејзиниот подем на телевизија... Изјави даваат луѓе блиски до неа, вклучително и нејзиниот брат, тогашниот свршеник, и колегите од Би-Би-Си кои мораа да ја соопштат ударната вест за нејзината смрт.

Серијата ја следи опсежната истрага што се случила по нејзиното убиство. Главниот истражител Хамиш Кембел и бројни новинари кои ја покривале истрагата го опишуваат процесот на интервјуирање на 4.000 луѓе и гледање стотици часа снимки од видео надзор.

Еден човек бил осуден за убиство, но бил ослободен

Прикажан е и процесот на собирање совети, докази и какви било индиции поврзани со нејзината смрт - од синиот Range Rover кој вози по нејзината улица до испотениот човек со сомнителен изглед на автобуската станица.


Бери Џорџ бил осуден за убиство, но бил ослободен по осум години затвор по жалба и повторно судење. Ниту еден друг осомничен не е обвинет за убиството, а случајот останува нерешен.

Имало многу теории за убиството. Една од нив е дека српскиот воен злосторник Жељко Ражнатовиќ Аркан го наредил нејзиното убиство откако таа поднела тужба во име на албанските бегалци.
Спонзорирани линкови

Маркетинг