Финалето на Лигата на шампионите ќе го гледаат 450 милиони луѓе

Точка

10/06/2023

15:26

2.026

Големина на фонт

а а а

Европската фудбалска унија (УЕФА) процени дека барем дел од денешното финале во Лигата на шампионите меѓу Манчестер Сити и Интер ќе го следат околу 450 милиони гледачи ширум светот.

Според проценките на УЕФА, околу 150 милиони луѓе треба да го гледаат целиот натпревар во Истанбул. Во евалуацијата се вклучени гледачите кои ќе го следат преносот дома, навивачите кои ќе го следат натпреварот преку стриминг платформите и оние кои ќе го следат натпреварот во барови, ресторани и други јавни места.

Бројката од 150 милиони е помала од рекордните 184 милиони кои го гледале финалето на Лигата на шампионите во 2014 година, кога Реал Мадрид го победи градскиот ривал Атлетико со 4:1 по продолженијата.

Најавениот понизок рејтинг оваа година ги одразува менувањето на навиките за гледање и отсуството на Реал Мадрид, кој има голема база на навивачи ширум светот.


Минатогодишното финале помеѓу Реал и Ливерпул (1:0) во просек го гледале 166 милиони луѓе, а финалето меѓу двата исти тима во 2018 година го гледале пет милиони помалку.

Финалето помеѓу Ливерпул и Тотенхем во 2019 година го гледале само 91 милион луѓе, додека најмала гледаност во последните 15 години е забележана во 2021 година, кога се сретнале и два англиски клуба – Манчестер Сити и Челзи (84 милиони).

Помалата гледаност е под влијание и на деловната политика на УЕФА, која дава сè помалку права за емитување на основните телевизиски канали.


Договорите за емитување со приватна телевизија ја доведоа УЕФА до приход оваа сезона од околу 3,6 милијарди евра за сите три натпреварувања (Лига на шампиони, Лига Европа, Лига на конференции).

Клубовите кои годинава играа во Лигата на шампионите (32) ќе добијат повеќе од две милијарди евра од УЕФА, а најголема сума ќе добие Манчестер Сити (најмалку 120 милиони евра).

Вечерва од 21 часот се игра финалето помеѓу Манчестер Сити и Интер.Спонзорирани линкови

Маркетинг