Maж фрли бомба меѓу 500 луѓе на погреб во Германија, толпата го бркаше и го фати

Макфакс

10/06/2023

09:14

4.482

Големина на фонт

а а а

Неколку лица се повредени откако експлозивна направа беше фрлена во толпа од 500 луѓе собрани на погреб во југозападниот германски град Алтбах.

Полицијата, државното биро за криминалистичка истрага и канцеларијата на државниот јавен обвинител објавија детали за нападот. Според полицијата, 23-годишен маж се приближил и фрлил непознат предмет во толпата.

Пет лица се полесно повредени и им е укажана помош во болница. Присутните го бркале осомничениот и до тој степен го претепале што бил пренесен во болница.

Полицијата примила неколку итни повици за експлозија, на кои реагирале голем контингент полиција, брза помош и пожарникари.Спонзорирани линкови

Маркетинг