Филмска приказна која трогна многумина: Жена го изгубила сеќавањето во сообраќајка, сопругот потоа направил нешто неверојатно

Точка

08/06/2023

20:30

18.981

Големина на фонт

а а а

Џастис Стампер ја замислувала својата венчавка од соништата уште од детството. Нејзината визија вклучувала интимна церемонија украсена со сончогледи и детали во жолта и сина боја.

Среќниот младоженец ја познавал Џастис уште од училишните денови, кога имале по 10 години. Џереми признава дека во тоа време ѝ се воодушевувал, а нивната романтична врска процветала во текот на средношколските денови.

Парот разговарал за брак бидејќи и двајцата чувствувале неоспорна поврзаност.


„Едноставно знаевме дека нѝ е судено да бидеме заедно“, вели Џастис.

Но, на 20-ти август 2014 година се случила голема трагедија. Само неколку недели по нивната идилична венчавка во Вирџинија, Џастис имала сообраќајна несреќа во која се здобила со повреди опасни по живот.

Џереми се присетил на мачниот телефонски повик од Џастис, нејзиниот глас исполнет со солзи и страдање, што го натерал да побрза кон неа. Таа била на пат кон домот на својата тетка кога друго возило се судрило со нејзиното одзади, при брзина од 80 км/ч., силно отфрлајќи ја и неа и нејзиниот автомобил 50 метри надвор од патот.


По несреќата, следел напорен период на закрепнување. На Џастис ѝ биле потребни повеќе од месец и пол за да собере храброст да му открие на Џереми дека не може да се сети на денот на нивната венчавка ниту на неделите кои му претходеле на настанот.

Џереми, иако бил обесхрабрен, ѝ одговорил со непоколеблива поддршка и разбирање. Тој ја убедувал да не биде тажна и лута, одлучно велејќи ѝ: „Повторно ќе го направиме тоа“.


Тој останал верен на своето ветување, а парот започнал со планирање на втора венчавка. Земајќи ги работите во свои раце, Џереми потајно отпочнал кампања на „GoFundMe“, апелирајќи на добрината и великодушноста на другите да придонесат како можат за да им помогнат да ја остварат својата венчавка од соништата.

На крајот, Џереми собрал над 5.000 долари и ѝ ја подарил на својата сакана венчавката од нејзините соништа.

„Нашата прва венчавка беше прекрасна и совршена, но овојпат сакам Џастис да биде навистина воодушевена. Таа го заслужува тоа“, изјавил Џереми во едно интервју.

„Среќна сум што сум жива и толку сум среќна што го имам Џереми бидејќи не би успеала без него“, додала Џастис.Спонзорирани линкови

Маркетинг