Едноставен рецепт за ликер од јагоди: Овој необичен пијалак го карактеризира посебна и неодолива арома, морате да го пробате

Точка

03/06/2023

18:32

18.344

Големина на фонт

а а а

Процесот на правење вкусен ликер од јагоди не е комплициран. Ве советуваме само да изберете зрели црвени и цврсти градинарски или шумски јагоди.

И додека кај нас не се прави толку често како некои други ликери, како тој од ореви или вишни, ликерот од јагоди има посебна, пријатна и неодолива арома.

За подготовка на ликер од јагоди важно е да изберете добра сорта. Се користат две најосновни сорти: шумски и градинарски јагоди.

Јагодите за ликер треба да се берат пред целосно да созреат, а тоа е кога ¼ од плодот е сè уште зелен, а остатокот црвен. Бербата започнува кон крајот на мај и трае цел јуни, а кај некои сорти и до почетокот на јули.


Препорачливо е да ги берете додека времето е суво, така што плодот внимателно ќе го скинете заедно со дршката. На овој начин помалку ќе се оштети и плодот и самата билка.

Доколку нивната преработка не е во краток рок, чувајте ги јагодите на температура од -5 до 0 степени. На овој начин им се продолжува рокот на траење, па можат да се чуваат и до 30 дена.

Ако купувате јагоди, внимавајте да не купите презрели и оштетени плодови.

Рецепт за ликер од јагоди

Овој рецепт за класичен ликер од само 4 состојки ќе резултира со 1,5 литри вкусен напиток.

- 500 гр. јагоди

- 500 мл. вода

- 400 гр. шеќер

- 500 мл. домашна ракија


Начин на подготовка:

- Јагодите добро измијте ги, па исечкајте ги на помали парчиња и ставете ги во тегла

- Наредете ред јагоди, ред шеќер и повторувајте ја постапката додека не ги потрошите јагодите

- На крајот сите состојки прелијте ги со ракија

- Затворете ја теглата и оставете ја на сончево место

- Смесата повремено протресувајте ја и оставете да отстои 3 недели

- По 3 недели, ставете го шеќерот во 500 мл. вода во еден сад, а потоа оставете да зоврие

- Откако ќе се олади, додајте го во смесата со јагодите и добро промешајте

- Оставете да отстои најмалку 3 месеци пред консумацијаСпонзорирани линкови

Маркетинг