Ливерпул го поставија Шмадке како нов спортски директор

Макфакс

30/05/2023

17:04

1.652

Големина на фонт

а а а

Ливерпул го потврдија именувањето на Јерг Шмадке како нов спортси директор, кој ќе го предводи „ремонтот“ на тимот ова лето по неуспешната сезона во која „црвените“ не успеаја да влезат во Лигата на шампиони.

Германецот Шмадке помина повеќе од четири години на иста позиција во Волфсбург пред да си замине на стартот на годината, а работеше и во Келн, Хановер и Алеманија Ахен. Тој ќе почне со работа на 1 јули и ќе го замени Џулијан Ворд, кој заминува по една деценија на „Енфилд“, но само 12 месеци на оваа позиција.

Ливерпул завршија петти во Премиерлигата, и нема да играат во ЛШ првпат од 2016/17.Спонзорирани линкови

Маркетинг