Односите меѓу Унгарија и Шведска на многу ниско ниво: Останува блокадата за НАТО

Макфакс

07/04/2023

10:37

1.199

Големина на фонт

а а а

Односите меѓу Шведска и Унгарија се на ниско ниво, изјави вчера Ѓерѓ Гуљаш, шеф на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, повикувајќи го Стокхолм да преземе чекори за зајакнување на довербата додека бара поддршка од Унгарија за прием во НАТО.

Минатата година Финска и Шведска заеднички аплицираа за членство во Алијансата, но барањето на Шведска беше блокирано од Турција и Унгарија.

Жалбата на Унгарија следи по шведските критики за односот на Орбан кон демократијата и владеењето на правото.

Финска официјално се приклучи на НАТО во вторникот, а американскиот претседател Џо Бајден ги повика Турција и Унгарија да го завршат процесот на ратификација, за да може Шведска да се приклучи на Алијансата без одлагање.

Гуљаш рече дека владата на премиерот Орбан ја дели загриженоста на владејачката партија за кандидатурата на Шведска за НАТО, која се влоши откако Шведска и Финска неодамна се приклучија на тужбата на Европската комисија против Унгарија.

„Потребни се чекори за зајакнување на меѓусебната доверба“, рече Гуљаш.Спонзорирани линкови

Маркетинг