Финска официјално стана 31. членка на НАТО

Макфакс

04/04/2023

15:50

1.125

Големина на фонт

а а а

Финска денеска и официјално стана 31. членка на НАТО.

Министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хависто, го потпиша пристапниот документ и му го предаде на американскиот државен секретар Антонио Блинкен.

Набргу во седиштето на алијансата се очекува да биде подигнато финското знаме.Спонзорирани линкови

Маркетинг