(Фото) Ферстапен победи на драматичната трка во Австралија која изобилуваше со инциденти

Макфакс

02/04/2023

09:59

27.108

Големина на фонт

а а а

Светскиот шампион Макс Ферстапен ја оствари својата втора победа од почетокот на сезоната во Формула 1 во 2023 година, откако триумфираше на историското Гран-при на Австралија. Денешната трка на „Алберт Парк“ е прва во историјата на Формула 1 која била прекината вкупно трипати со црвени знамиња поради различни инциденти.

Ред Бул ја отвори сезоната доминантно и победи на првите три трки. Ферстапен во Бахреин и сега Австралија, и Перес во Џедa на последната трка.

Бројни инциденти ја одбележаа трката кој заврши со само десет возачи, имаше дури три прекини и „милион“ инциденти.

Макс Ферстапен заслужено победи пред Луис Хамилтон и Фернандо Алонсо, додека оваа контроверзна трка ќе остане запаметена по немилите настани, а на возачите треба да им се честита за одличните перформанси.

Добра вест за Мекларен е што ќе освојат бодови и со двајцата возачи.

Карлос Саинз доби лоши вести непосредно пред последниот летечки старт на трката бидејќи доби казна од пет секунди за инцидент со Алонсо, откако беше одлучено дека наредбата по стартот нема да се брои и се ќе се врати од поредокот кога трката беше прекината за последен пат.

Тоа значи дека наместо четврта позиција, ќе заврши на 11. место и ќе остане без бодови, а еден бод ќе добие Јуки Цунода од Алфа Таури.

Крајот на трката го одбележа вистинска драма. Кевин Магнусен ја загуби задната десна гума во 55. од 58 кругови, и трката беше прекината. Сите беа вратени назад во боксот, со што беше анулирана предноста што претходно ја стекнаа возачите. Следуваше драматичен исход.

Трката продолжи, а потоа следеше целосно лудило. По повторениот старт настана тотален хаос. Саинц и Алонсо се sudrija, па Алонсо од третото место кое го држеше дотогаш падна на 11. место. Гасли и Окон ја завршија трката откако се судрија еден со друг.

Следеше уште едно црвено знаме и нов прекин на трката, а беше нареден и рестарт, но според редоследот кој беше претходнo, па Алонсо се врати на третото место.

Како Tоп 10 по рестартот стартуваа Fерстапен, Хамилтон, Алонсо, Саинц, Строл, Перез, Норис, Хулкенберг, Пјастри и Цунода. Стартот беше направен зад безбедносното возило, а најлошо помина Саинc бидејќи доби казна од пет секунди за претходен судир со Алонсо.Спонзорирани линкови

Маркетинг