Вучиќ им порача на Партизан и Звезда: Платете данок

Макфакс

01/04/2023

13:56

3.090

Големина на фонт

а а а

Српскиот претседател Александар Вучиќ им се обрати на најголемите српски клубови. Тој им честиташе на успесите и им порача по завршувањето на сезоната да си ги измират долговите кон државата.

„Им честитам на кошаркарите на Партизан за де факто пласманот во Топ 8. Се надевам дека до крајот на сезоната ќе си ги платат долговите. Звезда има долг од околу 1,5 милиони, а Партизан околу 7 милиони, додека ФК Партизан има долг од околу 18 милиони што е ужасно, Звезда плати 7,3 милиони евра од долгот што го има, а од Партизан велат дека клубот земал позајмица. Не ме интересира од каде ги добиле парите? Звезда ги даде парите и јас им честитам на тоа, а како ќе се оддолжат дали од ЛШ тоа не е моја работа. Во Звезда ситуацијата е поповолна отколку во Партизан Им помогнавме и на едните и на другите, успешно не претставуваа во кошарка, а во фудбал Звезда беше некогаш повеќе понекогаш помалку успешна. Партизан сега доби и кинески спонзори и тие треба да се занимаваат со нивните спонзори, чекаме да заврши сезоната и да платат.Позајми од кој сакаш и плати и на државата.Нема да дозволиме други да бидат сопственици... Вака, да бидам искрен, фрламе пари во бунар, затоа што знаеме дека тоа е важно за дел од народот. Ги имаме Чукарички, ТСЦ капа долу, мајстори, вие маестрално управувате. Терзиќ (Црвена звезда), плати 7,3 милион браво мајстори и покажаа дека државата е приоритет, а државата не се уценува со викање „Вучиќ пе*ер“. Еве, ако ќе ви биде полесно, јас ќе бидам пе*ер, и ќе има 10 м автопат. Плаќајте даноци. Тоа е ваша одговорност. На Звезда и посакувам многу среќа во Лигата на шампионите, особено по долги години пропаѓање“, изјави Александар Вучиќ и посочи уште еден пример.

„ФК Војводина функционира перфектно по долги години во кои пропаѓаше. Ја водат тешки, но сериозни луѓе. Ја водат како приватна компанија и затоа Војводина нема повеќе долгови. Ќе победите поголеми екипи од Шериф ако ги средите финансиите, Честитки за Звезда, честитки за Партизан, очекувам и Партизан и Звезда да плаќаат данок затоа што сите мора да го прават тоа“.Спонзорирани линкови

Маркетинг