Се топи во уста, готова за 20-на минути: Рецепт за проја со кашкавал која останува свежа до три дена

Точка

25/03/2023

18:45

16.184

Големина на фонт

а а а

Доколку не знаете што да подготвите за појадок или вечера, задолжително треба да го пробате овој рецепт за домашна проја со кашкавал и мешавина од пченкарно и пченично брашно.

Следете го упатството и подгответе ја, а потоа уживајте во вкусот.

Состојки:

- 10 лажици пченкарно брашно;
- 5 лажици пченично брашно;
- 1 лажица прашок за печиво;
- 3 јајца;
- 7 лажици масло за јадење;
- 200 милилитри јогурт;
- 150 грама кашкавал;
- сол по вкус.


Подготовка:

1. Изматете ги јајцата, па додадете ги маслото за јадење и јогуртот во нив.

2. Додадете ги пченкарното и пченичното брашно, претходно помешани со прашокот за печиво, па мешајте додека не добиете хомогена смеса.

3. Исечкајте 100 грама кашкавал на коцкички и додадете ги, па повторно добро измешајте.

4. Посолете по потреба.

5. Ставете ја смесата во претходно подмачкан плех за печење.

6. Изрендајте кашкавал над неа.

7. Печете околу 20-на минути во рерна загреана на 200 степени Целзиусови.

Пријатно јадење!
Спонзорирани линкови

Маркетинг