Британското Министерство за одбрана: Руското повлекување од Лиман е значителен политички неуспех

Макфакс

02/10/2022

11:29

1.461

Големина на фонт

а а а

Британското Министерство за одбрана го нарече повлекувањето на Русија од украинскиот град Лиман „значителен политички неуспех“.

Во своето секојдневно ажурирање, министерството наведе дека силите најверојатно претрпеле „тешки загуби“ при повлекувањето, додавајќи дека овој потег доведе до натамошен бран на јавни критики на военото раководство на Русија од страна на високи функционери.

Зошто е важен Лиман?

Градот е оперативно важен поради неговата географска локација во регионот Доњецк во источна Украина, за кој Русија изјави дека има намера да го ослободи и кој Владимир Путин го анектираше во петокот.

Кремљ вчера објави дека руските војници се повлекле од градот поради опасност да бидат опколени од украинските сили.Спонзорирани линкови

Маркетинг