Привлечноста на Пиринејскиот полуостров: 7 занимливости кои ќе ги најдете само во Шпанија и Португалија

Точка

14/09/2022

17:32

22.655

Големина на фонт

а а а

Ако патувате во Шпанија или Португалија, некои од овие непишани правила би можеле да ве изненадат.

Во Лисабон заборавете на колички

Ако сте решиле да го посетите главниот град со мало дете, можеби тоа не е најдобрата идеја. Да, градот е забавен, безбеден и одличен за истражување, но е многу, многу ридски, па нема да имаат проблем само оние со колички, туку и секој што е со помала кондиција. Имајте на ум дека една од најпознатите населби се вика „Баиро Алто“, што буквално може да се преведе како висок кварт, а е преполна со скали. Меѓутоа, ако одлучите да одите, за среќа, има носилки за помали деца. Исто така одлична вест е и цената на Uber која тешко дека ќе ја платите повеќе од 7 евра, каде и да се движите низ градот.


Каде се рацете?

Да ги „спуштите лактите од масата“ многумина ја паметат како реченица слушана во детството на семејната маса, но во некои земји единственото нешто полошо од тоа е да ги држиш рацете под масата. Шпанија е една од нив, па ако се најдете во Мадрид, Барселона, Севиља или некои други делови од таа прекрасна земја, знаете што да правите: држете ги рацете за да ви се видат дланките. Како дошло до правилото, никој не знае со сигурност, но веројатно има врска со античките времиња кога отворените дланки значеле дека човек доаѓа во мир, без оружје во рака. Ако сакате да покажете почит кон Шпанците, нека бидат рацете видливи.


Жолтите трамваи може да се преполни

Легендарните жолти трамваи, еден од белезите на Португалија, може да бидат доста преполни, што не треба да изненадува со оглед на ридската природа на градот. Празните трамваи се реткост и вистинско чудо, па ако се одлучите да тргнете во трамвај, подгответе се за гужви.


Пиво после 17 часот

Шпанците вечераат подоцна од повеќето Европејци и може да се каже дека нивните попладневни и вечерни активности почнуваат подоцна од нас. Иако ова не е случај со сите, ако им понудите вино или пиво пред 17 часот, може да предизвикате неочекувана реакција. Пред пет часот попладне се пијат претежно сокови и кафе, а 20 или 21 часот станува попогодно време за алкохол.


Без контакт со вработени после работното време

Со цел да придонесат за баланс на приватниот и деловниот живот, Португалците минатата година донесоа нов закон со кој им се забранува на шефовите да контактираат со вработените после работното време. Ако нешто навистина „не гори“, претпоставените не смеат да праќаат пораки, мејлови или да им се јавуваат на вработените по завршувањето на работното време.


Студено море на југ

Доколку се одлучите да го посетите регионот Алгарве, место каде одат многу сурфери и каде ве очекуваат бројни песочни плажи, немојте да бидете непријатно изненадени од температурата на морето. Имено, во текот на летото температурата тешко дека ќе надмине 17-18 степени, што не е премногу пријатно за капење. Ова не треба да изненадува ако се земе предвид дека Алгарве излегува на океан.


Сметката доаѓа на крај

Практиката да се плати сметката на крајот од оброкот или пијалокот во бар или ресторан при заминување е вообичаена во Шпанија. Можеби ќе сакате да ја скршите и да платите кога храната ќе пристигне на масата за да не мора да го бркате келнерот затоа што брзате, но ако сакате да се однесувате како Шпанец - оставете го тој дел за крај. Довербата меѓу гостинот и келнерот е непишано правило. Исто така, Шпанците не ги нарачуваат сите јадења одеднаш, туку заедно со пијалоците (кои не мора да бидат алкохолни), јадат полека, се гостат и нарачуваат уште со темпо што им одговара.


Признаваме дека и покрај сите правила и совети, како вистински туристи, кога ќе дојдеме во земја која нè фасцинира со својата култура, секако би ги пробале преполните трамваи или би пливале во студеното море, чија температура донекаде изненадува и во лето... Сепак, не е убаво да се навреди домаќинот, па додека навечер пробувате предјадења со неколку пива, држете ги рацете на видно место.
Спонзорирани линкови

Маркетинг