Гардист паднал како покосен: Вакви сцени во Ватикан не се случуваат секој ден

Точка

17/08/2022

11:01

6.298

Големина на фонт

а а а

Ватикански гардист паднал како покосен во текот на говорот на папата Франциско.

Манифестацијата „Општа аудиенција“ која секоја среда се одржува во Ватикан со лично обраќање на папата Франциско, ја одбележала несекојдневна сцена откако еден од ватиканските гардисти паднал како свеќа.


Како што може да се види на приложените фотографии, на гардистот во еден момент му се слошило и паднал за земја. Ватиканскиот персонал веднаш притрчал на помош, додека пата Франциско целата ситуација ја испратил со поглед.


Во моментот на објавување на овој текст не се познати повеќе детали за тоа како дошло до немилиот настан.
Спонзорирани линкови

Маркетинг