(Фото) Нуркач откри како помеѓу коралите пронашол дијамант вреден 100.000 долари – еве што им понудил на патниците од крузерот

Точка

07/08/2022

00:42

12.526

Големина на фонт

а а а

Нуркач од Квинсленд открил како забележал блескав дијамант вреден 100.000 долари меѓу коралите.

Стујард од Бундаберг пред 10 години додека нуркал со милји подалеку од која било цивилизација забележал прекрасен скапоцен камен. Нурчакот се понудил да му го врати „камчето“ на сопственикот на бродот.

„Им реков - ако некој го изгубил дијамантот на ова крстарење, може да влезе во мојата кабина и ако може да опише што е - тоа е негово. Не реков ништо повеќе“, им рекол тој.

Уште 10 дена од крстарењето, Стјуарт инсистирал на тоа дека со задоволство ќе му го предаде дијамантот на неговиот сопственик.


„Никој не дојде и не го побара, па јас го чував и оттогаш го имам“, вели тој.

Сега, како гостин во ток-шоу во Квинсленд, тој рекол дека додека нуркал на коралниот гребен, забележал светкање.

„Нуркав надолу, околу гребенот и нешто ми падна во око, па се нурнав малку пониско и го фатив“, вели тој.

„Тоа беше дијамант од два и пол карати, со големина на мојот нокт, проценет на 100.000 долари“.

Стјуарт додал дека не можел да го сокрие она што го нашол од остатокот од бродот.

„Им кажав дека најдов камен, драг камен, не реков ништо повеќе од тоа. Не им кажав ништо повеќе од тоа“, рекол тој.


Се покажало дека тоа било само почеток на среќата за Стјуарт на крстарењето.

„Играв бинго за првпат во мојот живот на тоа крстарење и освоив 11.500 долари“, вели тој.

Стјуарт не го продал „среќниот“ дијамант и го чува во својот дом.
Спонзорирани линкови

Маркетинг