Рускиот министер за одбрана: Воспоставуваме поморски коридори за извоз на жито

Макфакс

05/07/2022

12:46

1.631

Големина на фонт

а а а

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Русија воспоставува два хуманитарни поморски коридори во Црното и Азовското Море за да го олесни извозот на жито.

„Преземаме сет на мерки за да овозможиме безбедна пловидба во водите на Црното и Азовското Море. Опасноста од мини во пристаништето Мариупол е целосно елиминирана“, рече Шојгу, а пренесе руската новинска агенција РИА Новости.

Русија постојано повторува дека не го попречува извозот на украинско жито.Спонзорирани линкови

Маркетинг