(Во живо) Демонстрантите ја пробија оградата пред Собранието

Точка

04/07/2022

21:05

6.018

Големина на фонт

а а а

Демонстрантите од пред Владата се префрлија пред Собранието.

Голем дел од демонстрантите кои се собраа на протест против Францускиот предлог пред Владата, каде ја пробија оградата и ја каменуваа зградата, заминаа кон Собранието.

И оградата пред Собранието беше урната, а демонстрантите пеат патриотски песни и бараат оставки од властите.

Револтот кај македонските граѓани изби откако македонските власти најавија дека францускиот предлог за нив e прифатлив. Потсетуваме, протестите траат веќе трети ден

Во живо: Демонстрантите ја пробија заштитната ограда и сега протестираат во кругот на владата протв францускиот предлог за повлекување на бугарското вето за почеток на преговори со ЕУ. Тие сметаат дека предлогот е штетен за македонските национални интереси.

Posted by Radio Slobodna Evropa na Makedonski on Monday, 4 July 2022Спонзорирани линкови

Маркетинг