Австрија ги укина сите мерки за ковид

Макфакс

16/05/2022

09:36

656

Големина на фонт

а а а

Австрија од полноќ ги укина сите правила за корона за влез во земјата, поради поволната епидемиолошка состојба.

Ова значи дека сега сите патници кои сакаат да одат во Австрија повеќе не мора да носат потврда за вакцинација, потврда за прележан ковид или негативен тест.

Новиот режим на влез во земјата важи за граѓаните ширум светот, бидејќи ниту една од нив не е наведена на списокот на земји и региони со поголем ризик од зараза, според новата регулатива на австриското Министерство за здравство.

Туристичките работници и угостители со недели бараат од австриската влада да го укине режимот „3G“ за влез во земјата. Тие посочија дека многу земји веќе ги укинале сите мерки и дека би било лошо туризмот да го задржи режимот за влез во Австрија.Спонзорирани линкови

Маркетинг