Роналдо три години бил жртва на измама на вработена во туристичка агенција

Точка

23/09/2021

19:00

4.153

Големина на фонт

а а а

Според пишувањата на португалскиот магазин "Jornal de Notícias", Кристијано три години бил жртва на измама од вработените од туристичката агенција со која соработувал.

Тоа се случило помеѓу 2007 и 2010 година, кога Роналдо проверил одредена документација на туристичката агенција. 53-годишна жена го искористила да ги пренасочи парите од 200 патувања кои фудбалерот никогаш не успеал да ги реализира.

И во тој момент, напаѓачот на Манчестер Јунајтед изгубил вкупно 288.000 евра, но не бил единствена жртва на неименуваната жена. Истата измама ја направила и со агентот на Роналдо, Хорхе Мендез и португалските фудбалери, Нани и Мануел Фернандез, од кои вкупно украла 350.000 евра.


"Jornal de Notícias" открива дека измамничката е осудена во 2017 година на суд во Порто, а последните четири години била на условна слобода.

Сега продолжува да ги враќа парите со фиксен месечен износ, иако туристичката агенција за која работела им ги вратила парите на оштетените.Спонзорирани линкови

Маркетинг