Додека сте настинати, после тренинг и уште три совршени ситуации за водење љубов

Точка

09/06/2021

17:59

9.045

Големина на фонт

а а а

Кога постојат љубов и страст, повеќето парови многу често се препуштаат на галење. И, се разбира, на водење љубов.

Повеќето ситуации се како создадени за тоа, а веруваме дека дополнителен повод не им е потребен.

Меѓутоа, некои ситуации се попогодени од други:

1. Пред голема презентација, сексот ги смирува нервите, го смирува притисокот и го намалува стресот, покажуваат истражувањата. Една студија докажува дека дури и најмалку стрес доживуваат луѓето кои пред големи презентации имаат секс.

2. После будењето, количината на тестостеронот во тој период од денот е најголем, а телото произведува повеќе окситоцин кој ќе ја зајакне врската помеѓу партнерите, додека ендофринот ќе го подобри расположението.


3. Кога сте болни, без оглед на тоа што звучи контрадикторно, студиите укажуваат на тоа дека сексот го зајакнува имунитетот и така помага во борба против разни болести.

4. 14 денови после менструацијата, две недели после циклусот, клиторисот расте за 20 проценти, што им олеснува на жените да доживеат оргазам. Токму во тоа време се јавува оргазам, па логично е телото да сака повеќе 'акција'.

5. За тоа дека после тренинг кај жените е зголемен протокот на крв низ гениталиите за дури 169 отсто, покажува и Студијата за Универзитетот во Тексас. Во исто време, жена после потење во теретана има многу подобра слика за нејзиниот изглед, па со самото тоа е и поподготвена за однос.
Спонзорирани линкови

Маркетинг