Брз колач со лимон и мак: Непогрешлива комбинација на вкусови на која никој не може да ѝ одолее

Точка

05/03/2021

20:27

2.327

Големина на фонт

а а а

Припремете едноставен и вкусен десерт за вас и вашите најмили, совршен во комбинација со шолја кафе или чај.

Потребни состојки:

- 280 гр. брашно

- 2 лажици мак

- ½ ќесичка прашок за пециво

- прстофат сол

- 125 гр. путер, омекнат на собна температура

- 200 гр. шеќер

- 1 ванилин шеќер

- 3 јајца

- 3 лимонови кори

- 125 мл. лимонов сок

- 75 мл. млеко

За глазура:

- 130 гр. шеќер во прав

- 30 мл. лимонов сок


Начин на припрема:

1. Просејте го брашното и во него додајте го макот, прашокот за пециво и солта.

2. Во посебен сад изматете ги јајцата со шеќерот и путерот и додајте ги сокот од лимон, кората од лимон и млекото.

3. Во садот додајте ги и сувите состојки и добро промешајте.

4. Намастете ја тавата за печење и истурете ја смесата.

5. Печете на 180 Целзиусови степени околу 40 минути.

6. За глазура, помешајте го лимоновиот сок со шеќерот во прав и со него премачкајте го изладениот колач.Спонзорирани линкови

Маркетинг