Точка ТВ: Беше нуклеарен бункер и ноќен клуб, а денес е најлуксузната пештера на светот

Точка

29/10/2020

16:08

1.286

Големина на фонт

а а а

“Beckham Creek Cave Lodge” се наоѓа во американската сојузна држава Арканзас и позната е како „најлуксузната пештера на светот“.

Пештерата во американската сојузна држава Арканзас на почетокот служела како засолниште во случај на нуклеарен напад . Долги години подоцна, пештерата била преуредена во ноќен клуб, па и приватна резиденција 

На крајот, сопственикот кој го купил земјиштето, а со тоа и самата пештера, одлучил сето тоа да го преуреди во хотел .


„Форбс“ пештерата своевремено ја прогласи за една од најубавите подземни хотели во светот . Едно ноќевање во луксузната пештера чини 1,500 долари, а може да прими најмногу осум гости. 

Во цената е вклучено и одржување на шталата во близина, како и самата пештера. Од неодамна, луксузната пештера е ставена на продажба - се продава по неверојатна цена од 2,5 милиони евраСпонзорирани линкови

Маркетинг