Италијанките се платени 60 отсто помалку од машките колеги

Макфакс

20/10/2020

15:38

249

Големина на фонт

а а а

Италијанките се платени 60 проценти помалку од своите машки колеги, покажува новото истражување на Министерството за економија за разликите во платите меѓу половите.

Просечната плата на жените во Италија изнесува 59,5 отсто од вкупниот приход на мажите, се наведува во извештајот, кој го претстави подсекретарот за економија, Сесилија Гвера, во парламентарниот одбор за буџет, пренесе Анса.Спонзорирани линкови

Маркетинг