Првпат по цели 17 години Реал и Барса губат во ист ден

Точка

18/10/2020

11:09

960

Големина на фонт

а а а

Фудбалерите на Барселона вчера во мечот од 6 коло на Ла Лига загубија со 1-0 на стадионот „Алфонсо Перез“ кај Хетафе, а Реал Мадрид на својот стадион беше изненаден од новиот прволигаш Кадиз со истиот резултат.

Двата најдобри шпански клуба ретко губат мечеви, а двата тима да загубат меч во домашното првенство се нема случено уште од 2003 година.

Последен пат пред „Ел Класико“ Реал загуби од Сосиедад со 4-2, а Барселона со истиот резултат беше поразена на свој терен од Депортиво Ла Коруња.

На тогашното „Ел Класико“, пред 17 години по двата порази, Барса и Реал ремизираа со 1-1.
Спонзорирани линкови

Маркетинг